Kada se pomene Rumunija, prva asocijacija je gotovo uvek Transilvanija i čuveni Grof Drakula. Ipak, Rumunija nudi mnogo više – među njenim skrivenim draguljima nalazi se i izlaz na Crno more, sa obalom dugom oko 245 kilometara. Ovaj priobalni pojas, poznat kao Rumunska rivijera, sve je češći izbor putnika koji traže spoj opuštanja, mora i zanimljivih atrakcija.
Naime, Mamaja je najpoznatije i najekskluzivnije letovalište u Rumuniji koje se nalazi na obali Crnog mora, svega nekoliko kilometara severno od lučkog grada Konstanca. Smeštena na uskom peščanom sprudu između Crnog mora i jezera Siutghiol, Mamaja privlači hiljade turista svake godine, pretežno iz Rumunije, Moldavije, Bugarske, ali i iz sve većeg broja zapadnoevropskih zemalja.
Geografski, Mamaja se prostire na dužini od oko 8 kilometara i širini od samo 300 metara. Zbog svog specifičnog položaja, plaže su joj široke, peskovite i izuzetno čiste, a voda je plitka i pogodna za porodice sa decom. S obzirom na to da je more ovde mirno, bez velikih talasa i struja, ovo letovalište idealno je i za neplivače.
Prema poslednjim podacima, u letnjim mesecima Mamaja beleži i do 50.000 posetilaca dnevno, a tokom cele sezone taj broj se meri u stotinama hiljada. U ovom letovalištu možete birati između 200 i više hotela, kao i desetinama restorana, klubova, a između ostalog ovo je pogodno mesto za ljubitelje raznolikih vodenih sportova, spa centara i tematskih parkova. Mamaja je poznata i kao centar letnje zabave, a mnogi je porede sa Ibicom, s obzirom na brojne muzičke festivale i klubove koji rade do ranih jutarnjih sati.
Pre nego što je Mamaja postala sinonim za luksuzno letovanje na Crnom moru, ovo mesto imalo je skromne početke. Početkom 20. veka Mamaja je bila tek malo ribarsko naselje, okruženo prirodom i gotovo netaknuto turizmom. Ime Mamaja prvi put se pojavljuje u dokumentima 1905. godine, a poreklo imena vodi se od tatarske reči „mamai” koja označava staru osobu ili mudraca – što može ukazivati na tatarsko prisustvo u ovom delu Rumunije u prošlosti.
Prava transformacija Mamaje započinje dvadesetih godina 20. veka kada rumunska vlada odlučuje da investira u razvoj morskog turizma. Prvi hoteli grade se već 1925. godine, a prvi tramvaj koji povezuje Mamaju i Konstancu pušten je u rad 1932. godine. Tada su Mamaju počeli da posećuju i članovi kraljevske porodice, pa je destinacija stekla reputaciju elitnog mesta za odmor. U periodu do osamdesetih godina prošlog veka, Mamaja je postala omiljeno odmaralište ne samo za Rumune, već i za turiste iz tadašnjeg Istočnog bloka – Sovjetskog Saveza, Čehoslovačke, Poljske i Jugoslavije. Tada su izgrađeni brojni veliki hoteli, kampovi i javni sadržaji koji su do danas ostali simboli letovališta, iako su mnogi od njih renovirani i modernizovani.
Danas je Mamaja jedno od najelitnijih letovališta u Rumuniji, poznato po luksuznim hotelima, spa centrima, marini i klubovima u kojima nastupaju najpoznatiji evropski DJ-evi.
Tokom letovanja u Mamaji, ne propustite priliku da posetite Konstancu, najveću rumunsku luku i jedan od najstarijih gradova u zemlji. Udaljena je svega 5–10 minuta vožnje od Mamaje, a pruža savršen kontrast plažnom odmoru – spoj istorije, kulture i urbanog duha. Konstanca je idealna za poludnevni ili celodnevni izlet – za predah od sunca i plaže, ali i za bogatiji doživljaj rumunske obale.
Osnovana još u 6. veku pre nove ere pod imenom Tomis, Konstanca nosi tragove grčke, rimske, vizantijske i osmanske prošlosti. Grad je poznat i kao mesto gde je rimski pesnik Ovidije bio prognan, a danas možete posetiti i njegov spomenik na glavnom trgu. Šetnja starim gradom vodi vas pored rimskih mozaika, stare pravoslavne katedrale, džamije iz otomanskog perioda i slikovitog svetionika iz 19. veka.
Obavezno posetite i impozantnu zgradu Kazina, simbol Konstance, koja dominira obalom i pruža fantastičan pogled na Crno more. Ljubitelji muzeja mogu posetiti Nacionalni istorijski i arheološki muzej, koji čuva artefakte stare i preko 2000 godina.
Letovanje u Mamaji, odnosno letovanje u Rumuniji idealno je u periodu od juna do početka septembra, kada su temperature najviše, a more najtoplije. S obzirom na to da se nalazi na Crnom moru, klima je ovde umereno kontinentalna sa izraženim mediteranskim uticajima. Leti, dnevne temperature dostižu između 28°C i 32°C, dok je temperatura mora oko 24–26°C, što je idealno za kupanje i vodene aktivnosti.
Za one koji žele da izbegnu gužvu i visoke cene, jun i prva polovina septembra su najbolji izbor. Tada su vremenski uslovi i dalje idealni, ali su hoteli znatno jeftiniji, plaže manje prenatrpane, a i restorani i klubovi opušteniji. U junu posebno možete uživati u dugim danima, zalascima sunca nad Crnim morem i događajima na otvorenom koji se organizuju pre glavne sezone.
Treba imati u vidu da su cene smeštaja u Rumuniji, u Mamaji, tokom letnje sezone u julu i avgustu nešto više, ali je ovo period u kome su i gužve izraženije. Letovanje u Mamaji tokom ovog perioda je idealno za sve one koji traže aktivan odmor, mnogo zabave, festivale, koncerte i bogat noćni život.
Ipak, ovo letovalište u Rumuniji je pogodno i za porodice sa malom decom ili starije osobe, i to posebno pred kraj maja i početak septembra. U tom periodu je vreme prijatno, more već dovoljno toplo, a okruženje mirnije i opuštenije.
Važno je napomenuti da sezona u Mamaji može da traje i do kraja septembra, posebno ako je godina toplija. Takođe, sve češće se organizuju jesenji festivali vina, hrane i kulture, pa Mamaja nije rezervisana samo za klasične letnje turiste. Dakle, najbolje vreme za letovanje u Mamaji zavisi od prioriteta – da li tražite mir i relaksaciju, ili dinamičan odmor sa dosta zabave i noćnog života.
Treba znati i:
Rumunija je država članica Evropske unije, ali koristi svoju nacionalnu valutu – rumunski lej (RON). Jedan lej se deli na 100 banija.
1 EUR = cca 4,95–5,00 RON,
1 RON = cca 22–24 RSD, u zavisnosti od menjačnice ili banke.
Plaćanje u Rumuniji je jednostavno i prilagođeno savremenim korisnicima. Platne kartice (Visa, MasterCard, Maestro) široko su prihvaćene u gotovo svim supermarketima, restoranima, hotelima i benzinskim pumpama. Međutim, gotovina je i dalje neophodna u manjim mestima, na pijacama i u pojedinim privatnim radnjama. Bankomati su lako dostupni, kao i menjačnice u većim gradovima. Važno je znati da evro nije zvanično sredstvo plaćanja u Rumuniji. Iako ga poneki turistički objekti mogu prihvatiti, uglavnom po nepovoljnom kursu, preporučuje se korišćenje domaće valute.